Atrakcje w okolicy

Jezioro

Osiedle znajduje się nad jeziorem Granicznym. Wokół jeziora wyznaczona jest ścieżka dydaktyczno — spacerowa, na trasie której umieszczona jest liczna infrastruktura turystyczna. Ścieżka jest idealna na piesze wyprawy i dłuższe spacery. Świetnie nadaje się również do uprawiana Nordic Walkingu. Długość trasy wynosi około 2500m.

W sąsiedztwie osiedla znajduje kameralna plaża. Tutaj nasi Goście znajdą ukojenie od wysokich temperatur, a wieczorkiem – również miejsce pod ognisko. Amatorów pomostów zapraszamy na plażę gminną położoną po drugiej stronie jeziora. Do plaży gminnej dotrzemy oczywiście ścieżką dydaktyczno – spacerową.

Nad jeziorem znajduje się również wypożyczalnia sprzętu pływającego (kajaki i rowery wodne). Kontakt: Pietrzak Krzysztof  tel. 506 075 020

Las

Bezpośrednie sąsiedztwo lasu daje nieograniczone możliwości spędzania wolnego czasu i zapewnia tak zbawienny kontakt z naturą. Do lasu można pójść po prostu na spacer, pomaszerować z kijkami lub wykorzystać ten czas na poznawanie tajników fauny i flory. Jesienią okoliczne lasy są pełne grzybów. Mówią, że wizyta w lesie jest lepsza niż sesja u psychoterapeuty… Zgadzamy się!

Spływy kajakowe

Kaszuby i znajdujący się w okolicy osiedla Park Krajobrazowy Dolina Słupi to wymarzone tereny do uprawiania turystyki kajakowej. W okresie wiosennym i letnim organizujemy dla Gości naszego osiedla spływy kajakowe. To wspaniała przygoda i dla początkujących i dla osób, które już wcześniej próbowały swoich sił na spływach kajakowych.

 

Wędkowanie

Zarybiane i obfite w rybę jezioro Graniczne daje doskonałe warunki do wędkowania. Kilkanaście pomostów wędkarskich, uzupełnionych dwoma dużymi pomostami wielofunkcyjnymi zapewnia dostęp do jeziora z każdej strony. W jeziorze można trafić na różne gatunki ryb m.in. leszcz, lin, okoń, płoć, szczupak czy wzdręga. Jezioro Graniczne jest jednym z niewielu miejsc występowania raka szlachetnego.

Jezioro jest zarządzane przez Stowarzyszenie Natura, w którym można wykupić pozwolenie na wędkowanie.

Romuald Trzebiatowski tel. 501 332 517; Łubno 13/3
Leszek Mucha tel. 608 243 663; Łubno 24A
Pietrzak Krzysztof  tel. 506 075 020; Barkocin 1 (leśniczówka)

Zapoznaj się z regulaminem wędkowania obowiązującym na jeziorze Granicznym >>

 

Tuż za rogiem

Regionalna zagroda Modrzewo znajduje się w miejscowości Modrzejewo oddalonej od osiedla o 18 km. W zagrodzie można zwiedzać tradycyjne wnętrza domu kaszubskiego. Prezentowane są również tradycyjne stroje kaszubskie, ceramika oraz narzędzia gospodarstwa domowego.

Izbę Regionalną – Zagroda Modrzewo można zwiedzać w godz. 10.00 – 18.00. Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny: Pan Cezary Materek tel. 663 771 111 (77-133 Modrzejewo)

Pracownia haftu kaszubskiego jest jedną z nielicznych, która zajmuje się profesjonalnie tradycyjnym haftem jak również renowacją zabytkowych tkanin. Na miejscu można zobaczyć tradycyjny haft kaszubski jak również zakupić pamiątki. Pracownia znajduje się zaledwie 14 km od osiedla.

Czynna pon. – pt. w godz. 7.00 – 15.00. W pozostałym czasie można zadzwonić i umówić się na wizytę: Pani Gabriela Reca, tel. 513 100 742, ul. Jana III Sobieskiego 18; 77-133 Tuchomie

Kaszuby

W najbliższej okolicy, znajdują się dworki i pałace, które są spadkiem po byłych właścicielach tych terenów – rodzie Puttkamerów. Najlepiej odtworzonymi i wyremontowanymi pałacami są te położone w Barnowie i Barnowcu.

Na terenie Parku Narodowego Bory Tucholskie znajduje się 21 jezior. Siedem z nich jest połączonych i tworzą prawie 14 km “rzekę” o nazwie Struga Siedmiu Jezior.  Teren Parku zamieszkały jest przez 37 gatunków ssaków i 86 gatunków ptaków. Na terenie Parku organizowane są wycieczki z przewodnikami. Park znajduje się 55 km od osiedla.
ul. Długa 33, 89-606 Charzykowy
tel./fax. +48 52 3­9 88 397
https://www.pnbt.com.pl/

Jednym z najciekawszych miejsc, które trzeba odwiedzić na Kaszubach jest Kaszubski Park Etnograficzny. Oddalony jest od osiedla o 73 km. Muzeum położone jest nad brzegiem jeziora Gołuń i zajmuje 22 ha. To ponad 50 obiektów regionalnej architektury z Kaszub i Kociewia z okresu od XVII do XX wieku.
ul. T. i I. Gulgowskich 68, 83-406 Wdzydze
tel./fax +48 58 686 11 30
http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl/

Chcesz zobaczyć więcej ciekawych miejsc na Kaszubach? Sprawdź co możesz zwiedzić na Kaszubach >>